ARKAS HOLDİNG TARİHÇESİ


Arkas, 1902 yılında Gabriel J.B. Arcas tarafından İzmir’de kuruldu. Lucien Gabriel Arcas 1944 yılına kadar “Gabriel J.B Arcas Halefi Lucien Gabriel Arcas” adını verdiği şirketiyle ikinci kuşak olarak baba mesleğini sürdürdü. Lucien Gabriel Arcas’ın 1944 yılında kendi adına bir denizcilik acenteliği kurmasıyla denizcilik sektörü ile tanışıldı.
 
1964 senesinde, bugün Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekte olan Lucien Arkas üçüncü kuşak temsilcisi olarak yönetime geçti. 1900’lerin başlarından bugünlere kadar varlığını sürdüren Arkas, deniz, kara, demir ve havayolu taşımacılığı ile entegre ederek sunduğu lojistik hizmetlerinden acenteciliğe, armatörlükten liman işletmeciliğine, gemilere yakıt ikmalinden otomotive, sigorta hizmetlerinden bilgi sistemlerine ve kruvaziyer turizmine kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor.
 
Arkas Holding’in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 15 ülkede bulunan 34 ofisi (Yunanistan, İtalya, Monako, İspanya, Cezayir, Fas, Mısır, Lübnan, Libya Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan) bulunuyor. 61 şirketi ile yurtiçinde 5 bin 608, yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlıyor.
 
Türkiye’de dünyanın önde gelen 10 armatörünün bazılarıyla ortaklık (MSC, Hapag Lloyd, Yang Ming, Tarros SPA) bazılarıyla temsilcilik (Hanjin Shipping, Grimaldi Lines, ACL, DAL, Oman Container Lines, UAFL) ilişkisi içinde bulunuyor. Ayrıca Avrupa’nın en büyük karayolu ve demiryolu taşımacısı DB Schenker ile 1995 yılından beri ortaklığı sürüyor.  Yurt dışında ofislerinin bulunduğu ülkelerde Arkas Line, Hapag Lloyd, Yang Ming, Hanjin Shipping, Grimaldi Lines, Tarros, DAL, UAFL gibi Türkiye’de temsil ettiği armatörlerin yanında sadece yurtdışında olmak üzere Hamburg Süd, PIL, gibi armatörlerin temsilciliklerini yürütüyor.


 
©2022 Hanjin Arkas Lojistik - Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları ARKAS'a aittir.
İzinsiz kullanılamaz. - Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası